DRTIČE ODPADŮ

Co dělat když...

Drtič odpadu už nedrtí tak rychle jako dříve...

  • Pravděpodobně jsou zaseklé drtící lopatky, usadil se pod nimi kousek pecky či úlomek kosti nebo materiál, který do drtiče nepatří (plast, igelit, potravinová folie,..). Je nutné, aby lopatky volně kmitaly ze strany na stranu.
  • Musíte tedy materiál z pod lopatek vytáhnout, tak aby se lopatky na otočném talíři volně pohybovaly.

Drtič začal být příliš hlučný...

  • Hluk obvykle způsobuje cizí předmět jako je lžička, uzávěr z lahve či jiné těleso, které se nedopatřením do drtiče dostane. Pokud uslyšíte nepřiměřený hluk, vypněte motor, zastavte vodu a po úplném zastavení motoru vytáhněte vyjímatelnou ochrannou manžetu. Vyjměte cizí předmět dlouhými kleštěmi. Vraťte ochrannou manžetu.
  • Větší hluk drtič přirozeně vydává při drcení kostí nebo pecek.

Drtič se nerozběhne...

Zkuste nejdříve odpojit a připojit přívodní kabel ze zásuvky. Pokud to nepomůže:

  • Stiskněte červené resetační tlačítko.
  • Pomocí dlouhého pevného předmětu (vařečka) zkontrolujte, zda se mohou volně otáčet všechny otočné talíře.
  • Příčinou problému může být také ochrana proti přetížení, když necháte drtič běžet příliš dlouho. V těchto případech je nutné nechat tepelnou pojistku pár minut vychladnout. Poté by se měl drtič opět rozběhnout.
  • Nezapomeňte také zkontrolovat, zda není něco v nepořádku s přívodním kabelem. Zkontrolujte také vypínač, rozvaděč nebo jistič.

Rotující talíř se volně neotáčí...

  • Použijte dlouhý pevný předmět (vařečku), zapřete se o některý z výstupků na otočném talíři a snažte se pootočit nebo rozhýbat otočný talíř, nejlépe proti směru hodinových ručiček. Pokud se otočný talíř volně nepohybuje a není přítomen žádný cizí předmět a nejde s ním pohnout, může se jednat i o vnitřní poruchu, která vyžaduje opravu nebo výměnu drtiče.

Z drtiče kape voda...

Pokud zařízení prosakuje v horní části kolem vstupního hrdla, důvodem může být:

  • Vadná tlumící gumová vložka.
  • Bajonetová upínací matice, která není dotažena na doraz.
  • Nesprávné usazení vstupního hrdla a dřezu.
  • Problémem může být nesprávně zvolené těsnění nebo tmel nebo nedostatečné dotažení. Vibrace při drcení mohou slabě dotaženou stahovací matici příruby hrdla uvolnit.
  • Pokud voda kape ze spodu drtiče, může se jednat o nesprávně nasazené gumové těsnění na odpadním kolínku. Zkuste jej otočit a nasadit znovu. Pokud je nasazené správnou stranou, zkuste jej jen lehce posunout, tak aby zapadlo na předem určené místo.

FAQ

Jak funguje drtič odpadu?

  • Drtič odpadu je elektrické zařízení instalované pod dřezem, které pracuje s ostrými lopatkami na otočném talíři, který je poháněn motorovým pohonem. Když spustíte drtič, talíř s lopatkami se rychle otáčí a drtí organický odpad na malé částice, které lze bezpečně splachovat do kanalizačního systému.

Jaký drtič odpadu vybrat?

  • Je důležité vybrat drtič odpadu, který vyhovuje vašim potřebám, a to z hlediska výkonu, velikosti a funkcí. To jsou tři atributy, které Vás při výběru budou zajímat. Základní modely obvykle vynikají kompaktností a příznivější cenou, jsou vhodné do stísněných prostorů nebo do menších domácností. Střední modely jsou kompromisem mezi všemi atributy - mají ovšem vysoký výkon, ideální rozměry, vysoce kvalitní zpracování. Nejvyšší modelové řady drtičů panují nejvyšším výkonem, mají zpravidla největší drtící komory a oplývají těmi nejlepšími funkcemi.

Čím se drtič čistí?

  • Čištění drtiče odpadu by mělo být prováděno pravidelně, obvykle pomocí speciálního čisticího prášku a kartáče na hloubkové čištění komory drtiče. Podrobné tipy a rady jak se o drtič odpadu starat najdete v článku o údržbě drtiče odpadu.

Může drtič odpadu poškodit odpadové potrubí?

  • Drtič odpadu nepoškodí odpadové potrubí, ale je důležité dbát na jeho správné používání.

Jaký má vliv drtič odpadu na životní prostředí?

  • Některé modely drtiče odpadu jsou šetrnější k životnímu prostředí, což znamená, že mají nižší spotřebu vody a energie než jiné. Drtič odpadu pomáhá snižovat množství odpadu, které končí na skládkách, a zajišťuje, že organický odpad je efektivně zpracován. Vliv drtičů odpadu na životní prostředí je pozitivní.

Co lze drtit v drtiči odpadu?

  • Do drtiče odpadu lze vkládat většinu organického potravinového odpadu, včetně potravinových zbytků, ovoce, zeleniny, masa, kávové sedliny a dalších podobných materiálů. Obecný přehled o tom, co do drtiče odpadu patří, a co nikoliv najdete zde.

Může drtič odpadu způsobit problémy s kanalizačním systémem?

  • Pokud se držíte správného používání a nedáváte do drtiče nepovolené materiály, neměl by drtič způsobovat problémy s kanalizačním systémem. Je však důležité pravidelně udržovat a čistit drtič, aby byl v optimálním stavu.

Je možné drtit citrusové plody v drtiči odpadu?

  • Ano, citrusové plody, jako jsou pomeranče nebo citrony, mohou být drceny v drtiči odpadu.

Jak často bych měl drtič čistit?

  • Doporučuje se jej čistit pravidelně alespoň jednou měsíčně. Existují také speciální čisticí produkty určené pro drtiče, které mohou pomoci s údržbou.

Vejde se drtič do běžného dřezu?

Drtiče odpadu jsou navrženy tak, aby pasovaly na dřezy s normalizovaným 90 mm otvorem. Pokud dřez nedisponuje normalizovanými parametry, je nutné:

    1. Dřezy z nerezové oceli, které disponují menším průměrem otvoru (tj. menší než 9 cm), lze zvětšit pomocí děrovačky nebo pomocí střižného a lisovacího nástroje.
    1. U keramických a kamenných dřezů s větší tloušťkou dna dřezu je nutné přikoupit prodloužené hrdlo na drtič odpadu, výměna hrdla je jednoduchá.

Je používání drtiče složité?

Ne, likvidace odpadu drtičem odpadu je snadná. Stačí k tomu čtyři jednoduché kroky:

    1. Zapnete vodu.
    1. Zapnete drtič odpadu.
    1. Nahrnete potravinový odpad ze dřezu do drtiče.
    1. Po rozdrcení odpadu necháte vodu a drtič běžet ještě pár sekund, a poté vodu a drtič vypnete.

Lze na drtič odpadu připojit myčku nebo pračku?

  • Ano, lze. Odpadní hadice myčky nebo pračky se připojuje na odpadní rouru drtiče. Je ovšem nutné tupým předmětem vyrazit záslepku, aby voda z myčky nebo pračky mohla plynule odtékat.

Je možné drtič ovládat vypínačem na zdi?

  • Ano, ale je nutné postupovat tímto způsobem: Jako první zapojte napájecí kabel do zdířky, jenž je kontrolována nástěnným spínačem. Následně připojte k drtiči hadičku s tlačítkem a zmáčkněte tlačítko do polohy “zapnuto”. Poté, co se drtič zapne, můžete hadičku a tlačítko odejmout. Od této chvíle ovládáte drtič vypínačem na zdi.